Długi polskich firm wynoszą ponad 1,8 mld złotych

dnia

Jak wynika z ostatniego raportu przygotowanego przez BIG InfoMonitor na 437 tys. działających w Polsce spółek prawa handlowego zarejestrowanych w KRS, problem z terminowym regulowaniem płatności ma ponad 55 tys. z nich. Łączna kwota zaległości przedsiębiorców wynosi ponad 1,8 mld złotych.

13% przedsiębiorców ma długi

Big InfoMonitor jest jednym z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej. BIG-i to instytucje zajmujące się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych na temat osób indywidualnych oraz przedsiębiorców. BIG InfoMonitor postanowił przeanalizować prowadzony przez siebie rejestr dłużników oraz sprawdzić, ile małych, średnich i dużych firm (z wyjątkiem firm prowadzonych na zasadach działalności gospodarczej) nie spłaca swoich zobowiązań finansowych w terminie. Według raportu BIG InfoMonitor na 437 tys. działających w Polsce firm w rejestrze dłużników zostało odnotowanych 55 450, czyli niemal 13%.

Do BIG-u trafisz już za 500 zł zaległości

Kiedy przedsiębiorca trafi do rejestru dłużników? Wierzyciel może umieścić negatywny wpis w BIG-u, jeśli zaległość wynosi minimum 500 zł, a termin płatności został przekroczony o co najmniej 60 dni. Jak podaje BIG InfoMonitor, zobowiązania przedsiębiorców wpisane do rejestru wynoszą łącznie 1,8 mld złotych. Polskie firmy mają najwięcej trudności z regulowaniem rachunków za telefon, internet, składki ubezpieczeniowej oraz raty leasingu. Problemem jest również systematycznie opłacany czynsz, raty pożyczki oraz rachunki za dostawę wody i wywóz śmieci. W rejestrze znajdują się również zaległości potwierdzone sądowym tytułem wykonawczym, których łączna wartość wynosi 208 mln złotych.

Mapa zadłużenia przedsiębiorców

Analiza przygotowana przez BIG InfoMonitor pokazuje, że najwięcej zadłużonych firm znajduje się na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce. Jednocześnie są to regiony, w których odnotowano największą ilość przedsiębiorstw w ogóle. Rosnąca ilość firm wpisanych do rejestru dłużników świadczy nie tyle o zwiększających się problemach finansowych polskich przedsiębiorców, ile o rosnącej świadomości wierzycieli, którzy stosują wpis do BIG-u jako formę mobilizacji dłużnika do zapłacenia należności. Warto również pamiętać, że weryfikacja kontrahenta w rejestrze dłużników zmniejsza ryzyko nawiązania współpracy z nieterminowym przedsiębiorcą.

Dodaj komentarz