Zmiany dla przedsiębiorców od 2017?

Każdy przełom roku niesie ze sobą określone zmiany. To doskonały czas na wprowadzanie wszelkiego rodzaju nowelizacji czy przepisów. W 2017 roku najwięcej zmian dotyczy przedsiębiorców. Rząd rozpoczął realizację pakietu zmian, który w istotnym stopniu zmienia prowadzenie działalności. Sprawdźmy jakie zmiany prawne w 2017 roku będą najbardziej istotne.

Zmiana płacy

Zapowiadana zmiana minimalnej stawki wynagrodzenia stała się faktem. Dotyczy ona zarówno pracowników zatrudnionych na postawie umowy o pracę, jak i osób wykonujących obowiązki w oparciu o umowę zlecenie. Na tę zmianę czekali przede wszystkim pracownicy. Od 1 stycznia 2017 roku minimalna płaca dla osób z umową o pracę i zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin wynosi 2 tyś. złotych brutto. Osoby posiadające umowę zlecenie nie zarobią mniej niż 13 złotych brutto na godzinę.

Transakcje gotówkowe z limitem

Jedną z nowości wpisanych w zmiany prawne 2017 roku wpisują się transakcje gotówkowe, a konkretnie ich limity. Dotychczas ten wynosił 15 tyś. euro, aktualnie to 15 tyś. złotych. Wyższe kwoty muszą być wpłacane poprzez konto bankowe.

Bez wróżb w Urzędach — czyli koniec z interpretacjami

Do tej pory przedsiębiorcy mogli się spotkać z różną interpretacją tego samego przepisu. Po zmianach przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą występować o interpretację przepisów. Urzędy mają obowiązek zastosowania tej dominującej. To spore ułatwienie i ochrona przedsiębiorców. Co więcej, na stronie Ministerstwa Finansów znajdziemy listę najbardziej newralgicznych przepisów wraz z ich objaśnieniem prawnym. Ma to być dodatkowym parasolem dla przedsiębiorców na wypadek kontroli.

Tylko jedna kontrola

Z pewnością ta zmiana zaowocuje większym spokojem. Po pierwsze zmiany prawne w 2017 roku zakładają możliwość przeprowadzenia jednej kontroli w danej sprawie- oczywiście, jeśli ta wykaże pełną prawidłowość.
Kontroli mogą spodziewać się podmioty o podwyższonym ryzyku naruszenia prawa. Tym samym, przedsiębiorcy, którzy do tej pory rozliczali się z fiskusem uczciwie, mogą spać spokojnie.

Tańsza księgowość

Zmienił się także próg obligujący do prowadzenia pełnej księgowości. Do końca 2016 roku wynosił on 1,2 mln euro netto rocznie, a od 1 stycznia 2017 to 2 mln euro netto rocznie. Uproszczona księgowość to prawie pięciokrotna oszczędność dla budżetu przedsiębiorstwa.

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Marcin Sądziel pisze:

    Czy te zmiany rzeczywiście przyniosą korzyść pracodawcom, to się okaże dopiero w 2018 roku, gdy my, pracodawcy, przedsiębiorcy podsumujemy cały 2017 rok.

    Polubienie

Dodaj komentarz