Bus – w leasing czy za gotówkę co się bardziej opłaca?

dnia

Samochód firmowy to konieczność, która jest spowodowana prawami panującymi na rynku. W przypadku większości przedsiębiorstw najbardziej opłacalną inwestycją jest posiadanie busa. Jest to bowiem auto uniwersalne, które znakomicie sprawdza się zarówno do przewozu osób, jak i wszelkiego rodzaju towarów.

Zalety leasingu jako formy kupna auta

Leasing jako forma nabycia samochodu, niezależnie od jego rodzaju jest bardzo często spotykany, zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Jego główne zalety to przede wszystkim wygodny i przejrzysty sposób finansowania, a także możliwość wykupu samochodu po okresie trwania leasingu. Po wykupie, raty leasingowe są zaliczane do kosztów działalności firmy. Toteż leasing jest obecnie najpopularniejszym sposobem zakupu aut wśród przedsiębiorców. Ponadto zaletą jest proste księgowanie, sprowadzone do wykonywania tylko jednej faktury w miesiącu. Podczas zawierania umowy o leasingu nie bada się również zdolności kredytowej, dlatego też można go otrzymać mając straty w firmie. Wady systemu leasingowego to przede wszystkim fakt, że samochód jednak nie należy do klienta, a do firmy leasingowej. Ponadto w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży klient nie dość, że traci samochód to jest wciąż zobowiązany do płacenia rat, bo przecież umowa leasingowa wciąż trwa.

Zakup auta za gotówkę

Wybór kupna auta za gotówkę jest spowodowany prostym rachunkiem ekonomicznym. Nie trzeba bowiem spłacać rat i odsetek. Płaci się raz i więcej już nie trzeba się o to martwić. Samochód należy już do nas. Taki sposób nabycia auta wybierają najczęściej małe rodzinne przedsiębiorstwa, które od razu chcą być właścicielami samochodu, aniżeli wchodzić w długoterminowe, problemowe umowy. Ponadto kupując za gotówkę płacimy po prostu najmniejszą cenę. Ale ów sposób ma również swój niewielki minus, gdyż kupując za gotówkę firma zmniejsza swój obrotowy kapitał. Nie może także natychmiast umieszczać w kosztach całej kwoty, która została przeznaczona na zakup, a to z powodu czasu amortyzacji pojazdu wynoszącego 30 miesięcy.

Inne formy nabywania samochodów

Oprócz leasingu oraz gotówki firma może skorzystać również z kredytu lub też z wynajmu długoterminowego samochodu. Jednak te sposoby są nieco mniej atrakcyjne z punktu widzenia korzyści ekonomicznych.

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Tadeusz Roy pisze:

    Kiedyś, potrzebując samochód dla firmy, wziąłem kredyt, ale gdybym dziś miał wybierać, raczej skłaniałbym się ku leasingowi.

    Polubienie

Dodaj komentarz