Jak zredukować koszty zatrudnienia?

dnia

Jednym z większych wydatków, jakie musi ponieść przedsiębiorca, są koszty związane z zatrudnieniem pracowników. Z tego powodu właściciele firm, którzy borykają się z trudnościami finansowymi, w pierwszej kolejności rozważają grupowe zwolnienia. Tymczasem dzięki dobrej organizacji i wykorzystaniu właściwych narzędzi zarządzania, można ograniczyć koszty zatrudnienia bez konieczności cięcia etatów.

Umowy cywilnoprawne

Chociaż umowa o pracę wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia pracownika, wymaga od pracodawcy poniesienia sporych nakładów finansowych. Oprócz kosztów wynagrodzenia brutto, przedsiębiorca musi dodatkowo odprowadzić składki w wysokości ok. 20% wynagrodzenia brutto. Dodatkowo zatrudnienie pracownika na umowę o pracę wymaga od pracodawcy prowadzenia szczegółowej ewidencji oraz opłacenia badań lekarskich. Aby zmniejszyć koszty personalne, przedsiębiorcy podpisują więc umowy cywilnoprawne (umowy zlecenie lub umowy o dzieło). W obu przypadkach wydatki ponoszone przez pracodawcę są znacznie niższe, jednak warto pamiętać, że zmianie ulega również stopień zależności pracownika od swojego przełożonego, wynikający z braku nawiązania stosunku pracy.

Studenci i osoby po 50. roku życia

Innym sposobem na redukcję kosztów zatrudnienia, jest przyjmowanie do pracy studentów lub osób, które ukończyły 50 lat. W pierwszym przypadku pracodawca zostaje zwolniony z konieczności odprowadzania składek do ZUS, ponieważ zgodnie z przepisami uczniowie do 26. roku życia pracujący na umowę zlecenie są zwolnieni z tych składek. Przyjęcie do pracy studenta pozwala również na obniżenie opłat związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym, ponieważ osoby uczące się, które nie ukończyły 26. roku życia, mogą zostać objęte ubezpieczeniem chorobowym w zakładzie pracy rodzica. Jeśli natomiast pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie osoby bezrobotnej po 50. roku życia, nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez okres 12 miesięcy. Co więcej, jeśli pracownik w wieku 50+ uda się na urlop chorobowy, pracodawca wypłaca mu 80% świadczenia jedynie przez 14 dni nieobecności, a nie 33 jak ma to miejsce w przypadku młodszych pracowników.

Osoby zarejestrowane w PUP

Pracodawcy, którym zależy na znacznym obniżeniu kosztów zatrudnienia, powinni również nawiązać współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy. Na szczególną uwagę zasługują z pewnością różnego rodzaju programy stażowe, które pozwalają przedsiębiorcom na pozyskanie nowych pracowników bez konieczności ponoszenia żadnych opłat w początkowym okresie ich pracy. Przygotowanie do zawodu młodych ludzi może zaowocować znalezieniem lojalnych i oddanych pracowników, który z czasem przyniosą firmie liczne korzyści.

Dodaj komentarz