Jak rozpocząć działalność w formie franczyzy?

dnia

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie franczyzy ma wiele zalet. Nie musimy mieć dużego kapitału początkowego ani doświadczenia w biznesie. Dodatkowo jako franczyzobiorcy będziemy czerpać korzyści z działań marketingowych prowadzonych przez właściciela sieci. Jakie kroki należy podjąć, aby założyć firmę franczyzową?

Oceń swoje możliwości

Osoba, która zakłada działalność w formie franczyzy, jest jej właścicielem, jednak prowadzi firmę pod szyldem przedsiębiorcy, z którym podpisuje umowę. Jest to rozwiązanie przynoszące wiele korzyści, jednak nie każdemu będzie odpowiadał taki model współpracy. Franczyzobiorca otrzymuje licencję na korzystanie z wybranej marki, jednak zostaje na niego nałożony obowiązek kontynuowania pewnego modelu biznesowego. Z jednej strony jest to dobra opcja dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają odpowiedniego doświadczenia i nie chcą podejmować nadmiernego ryzyka. Z drugiej strony warto upewnić się, czy zasady narzucone przez franczyzobiorcę nie będą dla nas zbyt ograniczające.

Wybierz franczyzodawcę

Zanim zwrócimy się do konkretnego właściciela sieci franczyzowej, zastanówmy się, jaki rodzaj współpracy chcemy podjąć. W Polsce najbardziej popularna jest franczyza usługowa oraz handlowa. Pierwszy model jest związany z branżą usługową i polega na prowadzeniu działalności na podstawie wiedzy technicznej i sposobu świadczenia usług przez franczyzodawcę. W drugim przypadku otrzymujemy od właściciela sieci konkretne produkty oraz wskazówki, w jaki sposób mamy je sprzedawać.

Zarejestruj firmę

Osoby przystępujące do sieci franczyzowej, podobnie jak właściciele własnych przedsiębiorstw, muszą zarejestrować swoją firmę. Mogą to zrobić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej bądź spółki prawa handlowego. W każdym przypadku przedsiębiorca musi spełniać inne wymagania, a poszczególne formy prawne prowadzenia działalności mają swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed wyborem konkretnego modelu.

Znajdź źródło finansowania

Prowadzenie działalności w formie franczyzy jest polecane osobom, które nie mają wystarczającego kapitału początkowego na założenie firmy pod własnym szyldem. “Parasol ochronny” roztaczany wokół nas przez franczyzodawcę bywa pomocny w negocjacjach z bankiem, ponieważ firma należąca do znanej sieci jest obarczona mniejszym ryzykiem niepowodzenia. Franczyzobiorcy mogą również korzystać z funduszy dla początkujących przedsiębiorców, a w nagłych sytuacjach – pożyczek krótkoterminowych. Chwilówki w 15 minut, zwłaszcza te, które nie są w żaden sposób oprocentowane, stanowią dodatkowe źródło dochodu w czasie niespodziewanych wydatków, czy okresowej utraty płynności finansowej.

Dodaj komentarz