Na co zwrócić uwagę podczas wyboru leasingu?

dnia

Leasing samochodowy jest rozwiązaniem wybieranym zwłaszcza przez właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Dlaczego “wypożyczenie” auta jest korzystniejsze, niż jego zakup i co należy wiedzieć, zanim weźmiemy samochód w leasing?

Leasing a sprzedaż ratalna

Leasing to inaczej odpłatne “wypożyczenie” lub “wydzierżawienie” auta od leasingodawcy według zasad określonych w umowie. Z leasingu samochodowego korzystają najczęściej przedsiębiorcy ze względu na duże korzyści finansowe. Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą może wziąć w leasing zarówno samochód osobowy, ciężarowy oraz dostawczy. Udostępnianiem pojazdów w leasing zajmują się przeważnie wyspecjalizowane w tym zakresie firmy. Właściciele przedsiebiorstw chętniej wybierają leasing samochodowy niż kredyt na zakup auta, ze względu na możliwość wliczenia raty leasingowej w koszty prowadzenia działalności.  Dodatkowo pojazd wzięty w leasing nie jest uwzględniany w trakcie oceny zdolności kredytowej, dzięki czemu przedsiębiorca może w dalszym ciągu ubiegać się o inne zobowiązania finansowe. Leasingodawcy nie weryfikują historii płatniczej klientów, dlatego z leasingu samochodowego mogą skorzystać nawet początkujący przedsiębiorcy, nie posiadający dużego kapitału.

 

Leasing operacyjny czy finansowy

Na rynku dostępne są dwa rodzaje leasingu samochodowego – operacyjny oraz finansowy. W pierwszym przypadku samochód jest zaliczany do majątku leasingodawcy, w drogim – leasingobiorcy. Wybór formy leasingu wpływa na sposób rozliczania podatków. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na leasing operacyjny będzie zobowiązany do wpłacanie podatku VAT co miesiąc, adekwatnie do wysokości raty. W przypadku leasingu finansowanego, należy jednorazowo uiścić całość podatku. Z tego względu osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wybierają częściej leasing operacyjny, który pozwala rozłożyć koszty podatkowe.  

Czym się kierować wybierając firmę leasingową

W związku z tym, że na rynku działa obecnie wiele firm, zajmujących się leasingiem samochodowym, w pierwszej kolejności należy zrobić dobre rozeznanie i porównać poszczególne oferty. Upewnijmy się, czy firma, którą wybraliśmy udziela leasing na taki rodzaj pojazdu, który nas interesuje (np. specjalistyczne maszyny). Następnie sprawdźmy, ile będzie wynosił całkowity koszt leasingu, na który składa się m.in. wysokość rat, opłata wstępna, prowizja oraz obowiązkowe ubezpieczenie, a czasami również opłata za obsługę transakcji. Leasing jest najczęściej oprocentowany zmiennie, dlatego powinniśmy się dowiedzieć, na jakich zasadach i w jakich okolicznościach rata ulegnie zmianie. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie ją przeczytać, zwłaszcza informacje na temat dodatkowych opłat (np. za wcześniejszą spłatę leasingu, czy zmianę harmonogramu rat) i ewentualnych kar.

Dodaj komentarz